A németországi egyetemen munkaértekezletet tartanak, hogy elemezzék a talajok és a növények vizsgálatának különböző eljárásait
A Diverfarming európai projekt keretében a Trieri Egyetemen ma munkaértekezlet kezdődött a talaj- és növénymintavételezési jegyzőkönyvekről, amelyen részt vett Beatriz Lozano és Luis Parras, a Córdobai Egyetem Edafológiai és Mezőgazdasági Kémiai Intézetének tanárai. A projekt kommunikációs tervét az UCO Unidad de Cultura Científica y de la Innovación egysége koordinálja.
A rendezvényt, amely május 20-áig, szombatig tart, Sören Thiele-Bruhn, a Trieri Egyetem Talajtani Tanszékének professzora és a projekt koordinátora, a Cartagenai Műszaki Egyetem munkatársa, Raúl Zornoza nyitotta meg. Emlékeztették a résztvevőket arra, hogy a projekt 25 partner nemzetközi együttműködésén alapul, különösen az azonos munkacsoportokban dolgozók közös tevékenysége fontos.
A Diverfarming munkálatainak eredményeként csökkenthetők a jelenlegi belterjes, monokultúrás mezőgazdálkodás negatív hatásai, a terménydiverzifikációval és az erőforrások (víz, növényvédő szerek, mezőgazdasági gépek vagy az energia) mérsékelt igénybevételével. A projektben 22 kísérleti területen (esettanulmányban) folynak vizsgálatok a különböző termnydiverzifikációs rendszerek kipróbálása, hogy minden övezet és terményféleség számára megtalálják a legmegfelelőbb megoldást.
A projekt már több mint fél éve folyik, ezalatt a gazdálkodók hálózata számára elérhetővé vált a kísérletek tervezete, a talajok és a növények mintavételezési eljárásai a mintaterületeken. A mostani értekezlet célja, hogy egységesítse a mintavétel és az elemzés követelményrendszerét. Ezáltal könnyebbé válik a különböző mintaterületeken vett minták összehasonlítása.
A cél – a különböző elemzési módszertanok összeállítása – érdekében minden esettanulmány felelőse bemutatta a mintaterületük természeti viszonyait és a termesztett növényeket. Az értekezlet később a projekt keretében mérendő paraméterekről szóló vitával folytatódott. Egyebek között a szénkivonás, a a gyökérzet terjedelme, az elektromos vezetőképesség és a talajszerkezet voltak azok a paraméterek, amelyek szóba kerültek.
Miután a különböző kísérleti területeket és az elemzésbe bevont paramétereket megbeszélték, egyetértés elérésére törekedtek az alkalmazandó mintavételi eljárások tekintetében, mivel a különböző országokban a talajszelvények egységes leírását még ebben az évben meg kell valósítani.