A Diverfarming európai diverzifikációs projekt córdobai kutatócsoportja levenduláát vetett az olajfaligetek sorközeiben
A Diverfarming, egy, az Európai Bizottság által, a H2020 program keretében támogatott projekt olyan terménydiverzifikációs és kis ráfordítású stratégiát javasol, amely az andalúziai olajfaligetek esetében azt jelenti, hogy a fasorok közé bizonyos növényeket vetnek.
Miután az első diverzifikáció során sáfrányt ültettek az egyik tábla sorközeibe, két sor grosso változatot már telepítettek. Ez kétféle levendula hibridje. Mindkét faj jellemzőinek és igényeinek feltárásával megállapították, hogy mennyire illenek az olajfaliget viszonyaihoz. A Brihuegában (Guadalajara tartomány), a levendula spanyolországi hazájában tartott találkozók sorozatán a kutatócsoport tagjai és az ágazatban működő vállalatok képviselői vettek részt.
A levendula köztes vetés csökkenti az eróziót, amely a hagyományosan művelt, kopár talajfelszínen keletkező lefolyás miatt talajveszteséget okoz. Ez jelenleg az olajfaligetek egyik fő problémája. Továbbá, ez az aromás növény sajátos állatvilágot vonz, ami fontos tényező a veszélyeztetett biodiverzitás szempontjából.
Ezek a száraz környezeti viszonyokat és a vízhiányt tűrő (xerofil) fajok természetesen nőnek köves felszíneken, ahol kevés a szerves anyag, tehát az olajfaligetekben is. A termőterület előnyös tulajdonságai gazdasági hasznot jelentenek az olajbogyó termesztőknek és biztosítják a fenntarthatóságot.
Tökéletes kombináció: olajbogyó – levendula
Manuel Parras, Francisco José Torres és Manuela Vega, a Jaéni Egyetem professzorai, a Córdobai kutatócsoporttal együtt, találkoztak az UPA, az ASAJA, a Cooperativas Agroalimentarias, az IFAPA és a Cooperativa San Roque de Arjonilla szervezetek technikusaival, hogy megbeszéljék, mely olajfaligetek a legelkalmasabbak a hibrid levedulával történő diverzifikációra. Arra a következtetésre jutottak, hogy kísérleti célból hagyományosan gépesíthető és nem-gépesíthető olajfaligeteket választanak a projekt esettanulmányaként Torredelcampóban (Jaén tartomány).
Az esettanulmányt az UCÓn kívül a Murcia régió ASAJA szövetsége és a Disfrimur Logística működteti. Vezetői Luis Parras és Beatriz Lozano, az UCO professzorai, akik megállapítják a diverzifikáció hatásait az erózióra és a termelékenységre, valamint a környezeti hatásokat, pl. az üvegházhatású gázok kibocsátását, együttműködve a jaéni kutatókkal, akik a köztesen vetett növények értékláncát és piaci értékesíthetőségét tanulmányozzák.
A Diverfarming az Európai Bizottság által finanszírozott Horizont 2020 projekt, amely az „Élelmiszerbiztonság, Fenntartható Mezőgazdaság és Erdőgazdálkodás, Tengeri, Tengerparti és Szárazföldi Kutatás és Biogazdaság” nevű pályázati felhívásra készült. Együttműködő partnerei a Cartagenai és a Córdobai Egyetem (Spanyolország), Tuscia (Olaszország), Exeter és Portsmouth (Egyesült Királyság), Wageningen (Hollandia), Trier (Németország), Pécs (Magyarország) egyetemei, és az ETH Zürich (Svájc). A résztvevő kutatóközpontok: Consiglio per la ricerca in agricoltura e l'analisi dell'economia agraria (Olaszország), Consejo Superior de Investigaciones Científicas (Spanyolország), Natural Resources Institute LUKE (Finnország), az ASAJA agrárszervezet, Casalasco és Barilla (Olaszország), Arento, Disfrimur Logística és Industrías David (Spanyolország), Ekoboerderij de Lingehof (Hollandia), Weingut Dr. Frey (Németország), Nedel-Market KFT és Gere Pincészet (Magyarország), valamint a Paavolan Kotijuustola és a Polven Juustola (Finnország).